Küresel Isınma: "Dünya Kritik Eşiğe Çok Yakın"

Bilimadamları, küresel ısınma tehdidinin ciddiyetine dikkat çekiyor. NASA’nın yaptığı çalışma, küresel ısınmanın geri dönüşü olmayan bir sürece girdiğini gösteriyor. NASA’ya göre, Dünya, felaketlere yol açacak kritik eşiğe çok yakın.

Küresel ısınmanın etkileri, daha önce hiç olmadığı kadar hissediliyor. Bilimadamlarının uyarıları da, tehdidin ciddiyetini açıkça ortaya koyuyor.

NASA: “Kritik Eşiğe Yaklaşıldı”

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Kolombiya Üniversitesi’yle yaptığı bir çalışma, Dünya’nın kritik eşiğe, zannedilenden daha da yakın olduğunu gösteriyor.

Bilimadamları, 10 yıl boyunca, ortalama kömür, petrol ve doğal gaz kullanımıyla; Atmosfer’e salınan karbon gazı miktarının, felaketlerle sonuçlanacak kritik eşiğin aşılmasına neden olacağı uyarısında bulunuyorlar.

Deniz seviyesinin hızla yükselmesi, kuraklık ve sel felaketlerine daha sık rastlanması ve iklim değişikliği sonucu doğal yaşam ve bitkilerin zarar görmesi, olası etkiler arasında sıralanıyor.

NASA, kutuplardaki buzulların erimesinin, küresel ısınma üzerindeki etkisine de işaret ediyor.

“Everest’teki Buzullar Eriyor”

Uluslararası Çevre Örgütü Greenpeace de, Dünya’nın en yüksek noktası Everest tepesinin eteklerindeki buzulların, küresel ısınma sonucu hızla eridiğine dikkat çekti.

Bölgede 40 yıl önce çekilen fotoğraflara bakıldığında, değişim açık bir biçimde görülüyor.

Greenpeace üyeleri, Himalayalar’daki buz kütlelerinin yok olmasının, küresel ısınmanın en önemli göstergesi olduğunu söylüyor.

 ntv, 30/05/2007