Karanlık Madde Halkası Görüntülendi

Hubble uzay teleskopu, iki galaksi kümesi arasında, uzun zaman önceki, muazzam bir çarpışma sırasında oluşan karanlık maddenin, hayaletimsi halkalarını keşfetti.

Bu buluş, karanlık maddenin var olduğuna dair şimdiye kadar bulunan en güçlü delil. Astronomlar, karanlık maddenin, nelerden oluştuğunu bilmemelerine rağmen, evrene yayılan bir çeşit basit, öz bir parçacık olduğunu tahmin ediyorlar.

Johns Hopkins Üniversitesinden, karanlık madde halkalarını bulan araştırma gurubunun üyesi astronom M. Jomes Jee diyor ki:

"Biz ilk defa karanlık maddenin, gaz ve galaksi kümelerinden farklı, kendine özgü bir yapıya sahip olduğunu tespit ettik."

Halkaların büyüklüğü, 2.6 milyon ışık yılı olarak ölçüldü ve CL0024+17 adlı galaksi kümesinin içinde dünyadan, 5 milyar ışık yılı uzakta olduğu saptandı. Jee diyor ki:

"Halkayı gördüğümde canım sıkılmıştı; çünkü bunun bizim verilerimizin eksikliğinden kaynaklanan kusuru ifade eden bir şey olduğunu düşünüyordum. Aldığımız sonuca inanamadım. Halkanın gerçek olduğuna kendimi inandırmam bir yıldan fazla zaman aldı."

Astrofizik dergisinin haziran sayısında bu buluşla ilgili bir yazı yayımlanacak.

Güncelleme: 26/05/07
Kaynak:
United Press International, Çev.Tuğba Ünal, 15/5/2007