Güney Kutup Okyanus Çukurları Artık Karbondioksit(CO2) Ememiyor: Küresel Isınma Hızlanıyor

Science dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, atmosfere salınan sera gazlarının yüzde 15’ini emen Güney Kutbu'ndaki okyanus çukurları, bu işlevlerini kaybetmeye başladı. Bu da, küresel ısınmanın daha da korkutucu boyutlara geleceği anlamına geliyor.

Küresel ısınma, Güney Okyanusu’nun karbondioksit (CO2) emilimini azaltıyor. Uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekibin, 4 yıl boyunca yaptığı bir araştırma, gelecekte küresel ısınmaya yol açan karbondioksit oranının, tahmin edilenden daha yüksek olacağını ve küresel ısınmanın hızlanacağını ortaya koydu.

Antarktik Okyanus Artık CO2 Ememiyor

Zira araştırmaya göre, atmosfere salınan karbon gazının yüzde 15’ini emen Güney Kutbu'ndaki okyanus, artık bu işlevini tam anlamıyla yerine getiremiyor.

Bunun nedeni de küresel ısınmanın etkisiyle rüzgarların şiddetinin artması. Okyanuslardaki karbondioksitin büyük kısmı diplerde bulunuyor. Kuvvetli rüzgarlar da, Antarktika kıtasını çevreleyen denizlerde, diplerdeki karbondioksit taşıyan suları yüzeye çıkarıyor. Yüzeydeki karbondioksit, yeniden atmosfere karışıyor ve atmosferdeki CO2 oranını artırıyor.

Sonuçta, atmosferdeki karbon gazı miktarının çoğalması, küresel ısınmayı yüzde 30’a kadar artırabilir. Araştırma, Antarktika’da sera etkisi yaratan gazların birikmesi ve ozonun azalmasıyla, hava akımlarının yoğunlaştığını göstermektedir. Bu yoğunlaşma da, CO2 nin emilim kapasitesini doyma noktasına getirerek, suda biriken karbondioksiti (CO2) açığa çıkardığını da gösterdi.

“Ciddi Bir Durum!”

Araştırmanın katılımcılarından East Anglia Üniversitesi'nden Corinne Le Quere; “İlk kez iklim değişikliğinin, Antarktika Okyanusu’nun, havadaki karbondioksidi (CO2) emilim kapasitesinin doygunluğa ulaşmasından sorumlu olduğunu söyleyebiliriz, bu ciddi bir durumdur” dedi. Le Quere; “iklim değişimiyle ilgili tüm bilgi işlem modellerinin, bu olayın, bu yüzyıl süresince, yoğunlaşarak süreceğini göstermektedir” diye ilave etti.

Bu araştırmaya katılanlardan Chris Rapley, 19. yüzyıldaki endüstri devriminin başlangıcından bugüne kadar, okyanusların, insanların faaliyetleri nedeniyle, atmosfere salınan 500 milyar ton karbonun yaklaşık dörtte birini soğurduğunu söyledi.

Atmosferdeki Sera Etkisi Ve Isınma Artacak

Bilimadamları, bu okyanusun, karbondioksit emiliminin azalmasının, tahmin edilenden 40 yıl önce ortaya çıktığına dikkat çekiyor.

Yeryüzünde temel olarak 2 karbon kuyusu bulunuyor. Okyanuslar ve biyosfer.

Bilimadamları, okyanuslar, denizler, göller ve ormanların, insan faaliyetlerinden kaynaklanan CO2 salımının yaklaşık yarısını emdiğini, Güney Okyanusu’nun tek başına bu işlemin yüzde 15’ini yerine getirdiğini belirterek, bu okyanusun doyma noktasına ulaşmasıyla, atmosferde daha fazla CO2’nin kalacağını ve atmosferdeki sera etkisinin ve ısınmanın artacağını kaydettiler.

Uzmanlar, doğal yollarla emilimin zorlaştığına dikkat çekerek, atmosfere salınınan sera gazlarının oranının sınırlandırılmasının önemini vurguluyor.

ntvmsnbc 18/05/2007