Paul Watson: "Dünya Nüfusu 1 Milyara İndirilmeli!"

Daha önce insanoğlunu, dünyanın AIDS'i olarak niteleyen Watson, şimdi de insanların adeta dünyayı kemiren birer virüse dönüştüklerini söylüyor.

Dünyanın en etkili çevrecisi olarak kabul edilen ve Greenpeace’in kurucusu olan Paul Watson, dünya nüfusunun 1 milyarın altına indirilmesi gerektiğini söyledi.

Dünyadaki nüfusun olması gerektiğinden çok fazla olduğunu, "insanların adeta dünyayı kemiren birer virüse dönüştüklerini" belirten Watson, nüfusun acil olarak 1 milyarın altına indirilerek dünyanın "yeniden eski vahşi günlerine" kavuşturulması gerektiğini vurguladı. Watson, bu düşüncelerini, kurucusu olduğu "Sea Shepherd" Doğayı Koruma Vakfı’nın internet sitesindeki köşesine taşıdı. Yazısında daha önce insanoğlunu "dünyanın AIDS’i" olarak nitelediğini ve bundan pişmanlık duymadığını belirten Watson, şu görüşlere yer verdi:

Şehirlerin nüfusu 20 bini geçmemeli ve bu yerleşim yerleri birbirlerinden ormanlarla ayrılmalı. New York, Londra, Paris ve Moskova çok kalabalık, büyük şehirler. Küçültülmeli.

İnsanların hiçbir müdahalesi olmadan diğer canlıların serbestçe yaşayabilecekleri çok geniş alanlara ihtiyacımız var.

Radikal davranarak, insan nüfusunu 1 milyarın altına düşürmeliyiz. Evlerde insanlarla yaşayan kedi ve köpeklerin sayıları, dramatik olarak azaltılmalı. İneklerin sayısını azaltıp; bizonların sayısını artırmalıyız.

Deniz ulaşımı yelkenli gemilerle, hava ulaşımı ise güneş enerjisi ile çalışacak uçaklarla yapılmalı. Rüzgar, güneş enerjisi ve su değirmeni kullanmalıyız.

Parklar şehirlerin içine değil, insanlar ekosistem içine bir park gibi yerleştirilmeli.

Tüm tüketim yerel kaynaklardan olmalı, uzaklardan yiyecekler getirilmemeli, ticari balıkçılık yasaklanmalı.

Çocuk sahibi olmak meslek olmalı, avukatlık, doktorluk, mühendislik gibi. Okullar kapatılmalı. Profesyonel anne baba çocuklarına eğitim vermeli.

hürriyet.com 08/05/07