Bilgisayar İklim Modelleri, Buzulların Erime Hızı Karşısında Şaşkın

 

 

 

 

Henüz sonuçlanan bir çalışma, Arktik denizi (Kuzey Buz Denizi) buzullarının, hızlıca eridiğini ve en gelişmiş bilgisayarlarla yapılan tahminlerde öngörülen rakamları, geride bıraktığını gösterdi.

Bu araştırmayı yürüten Ulusal Atmosfer Araştırma Merkezi (NCAR) ve Colarado Üniversitesi Ulusal Kar ve Buzul Veri Merkezi, 2007 değerlendirmelerini hazırlamak için toplanan (IPCC) Uluslararası İklim Değişimi Panelinde, kullanılan dünyanın en gelişmiş bilgisayarlarına ait 18 modellemenin hiçbirisinin, Arktik buz örtüsünün erime hızını tahmin edemediklerini belirtti.

Araştırmacılar, bilgisayar modellemeleri ile uydu ve diğer cihazlar tarafından yapılan gözlemler arasında büyük fark bulunduğunu belirtiyor.

Yaz mevsimi buzullarının erimesi, iklim modelleri tahminlerinden yaklaşık 30 yıl daha ilerde gözüküyor. Bu şekilde giderse,buzulların erimesiyle ilgili öngörülen tarih, elbette çok yakına gelecektir. Aynı şekilde sera gazlarının, artışının gözlemi ile bilgisayar modellerinin tahminleri arasında da büyük farklar ortaya çıkmıştır.

Sonuç olarak, Kuzey Buz Denizi'nin tamamen buzullarını kaybetmesi, IPCC ‘nin öngördüğü gibi 2100 değil, 2050’den önce beklenmektedir.

Kaynak: Science daily internet sitesi,30 Nisan 2007(Uluslararası Atmosfer Araştırma Merkezi (NCAR) basın duyurusu).