ABD’yi Tehdit Eden 10 Doğal Afet

Katrina Tayfunu ve 11 Eylül terör saldırılarının ardından ABD, afet yönetim sistemini ve planlarını yeniden gözden geçiriyor.

Her ne kadar trafik kazaları ve savaşlar, daha fazla insanın ölümüne neden oluyorsa da bilim adamları, ABD’de olmasından korktukları en kötü doğal afetler için bir liste hazırlamış. Benzer bir listeyi Türkiye için hazırlarsak bizim listemizdekiler de mutlaka bu afetlerin bazılarına benzer veya onlarla aynı olurdu.

10. Kuzeybatı Pasifik Depremi

Kısa bir süre içinde 9 veya daha büyük bir deprem Kuzey Kaliforniya ile Kanada arasında olabilir. Sallantı yerel olarak yıkıcı olacak ama bölge için en büyük tehdit depremin tetikleyeceği tsunami. Bu deprem, 2004’te Endonezya’da ölümcül tsunamiyi oluşturan depreme sismik olarak benzer olacak.

9. New York Tayfunu

Tayfun gibi büyük tropikal fırtınalar bazı şehir ve kasabaları daha önceleri doğrudan vurmuştu ama bunların tekrar görülmesi insanların onları hatırlayamayacağı kadar uzun zaman alıyor. Bu durum, halkın duyarlılığını kaybetmesine ve bölgeden tahliye olmasına yönelik uyarılara uymamasına neden oluyor. New York’un tahliyesi için 24 saate ihtiyaç var ama kuzeye çıkan tayfunların verdiği uyarı zamanı sadece birkaç saat. Büyük bir tayfunun New York’u da vuracağı kesin ama ne zaman bilinmiyor.

8. Asteroit Çarpması

Bir sonraki asteroitin ne zaman Dünya’ya çarpacağını kimse söyleyemiyor. Olasılıklar on yıl, yüz yıl için böyle bir şey göstermiyor fakat bilinmeyen bir uzay taşı her an bir yerlerden gelebilir. Birçok uzman kıtanın yarısında katostrofik etki yaratabilecek böyle bir şeyle baş edilebilmesi için şimdiden plan yapılmasını istiyor.

7. Los Angeles’ta Tsunami

Kaliforniya’nın güneyinden büyük bir deprem ve 42 milyar dolarlık hasara neden olabilecek bir tsunamiyi tetikleyebilecek fay hattı geçiyor. Buradaki tsunami kıyıya çok yakın olduğu için kıyıda yaşayanların kaçmak için vakti olmayacak. Tsunamiye bir de depremin etkisi eklenince Katrina Tayfunu gibi bir şey ortaya çıkıyor.

6. Süper Volkan Patlaması

Belki de yüzlerce, hatta milyonlarca yıl içinde böyle bir şey olmayacak fakat ne zaman olacağını da kimse bilmiyor. Örneğin Yellowstone ABD’de bir gün patlayacak. Böyle bir şey olursa etrafındaki binlerce kilometrelik alandaki tüm yaşamı yok edecek ve ABD’nin tümünü bir metre kalınlıkta küller kaplayacak.

5. Ortabatı Depremi

Bir zamanlar az sayıda insanın yaşadığı Ortabatı ABD’de merkez üssü Missouri’de olan 3 adet 8 büyüklüğünde depremden sonra yaklaşık olarak iki yüzyıl geçti. Bu sessiz yıllardan sonra büyük bir deprem artık kaçınılmaz. Şimdi bu bölgede nüfus yoğunluğu çok arttı ve binalar istenildiği kadar depreme dayanıklı değil.

4. Sıcak Hava Dalgaları


Sıcak hava dalgaları, ABD’de yaşayanlar arasında, en çok ölüme neden olan doğal afet. Geçmişteki sıcak hava dalgaları nedeniyle 10 bin kişinin öldüğü hesaplanıyor. Küresel ısınmayla şehirler daha sıcak bir hale geldikçe yazın elektrik sistemi klima kullanımından dolayı oluşan yüklenmeleri kaldıramıyor. Bu da yaşlı nüfusun erken hasadı anlamına gelen ölüm riskini artırıyor.

3. Doğu Kıyılarında Tsunami

Hiçbir kıyının tsunamiden kurtuluşu yok. New York gibi dünya şehirlerinin imparatoru sayılan dev yerleşimlerin bulunduğu ABD’nin doğu kıyıları, Atlantik Okyanusu’na düşebilecek bir gök taşıyla sular altında kalabilecek. Astronomların gözü şu an uzayın derinliklerinde yol alan ve dünyaya çarpma ihtimalleri olan taşların üzerinde. Kozmosun bir sürpriz yapabileceği hiç unutulmamalı.

2. Meksika Körfezi’nde Tsunami

Karribian denizindeki fay hattı, daha önceleri bölgede ölümcül tsunamiler oluşturmuş. Şu an yapılan tahminlere göre 35 milyon insan yakınlarında her an oluşabilecek bu tsunaminin tehdidi altında yaşıyor.

1. Dünya’nın Yok Edilmesi

Evet, şimdiye kadar hiç kimse, gezegenimiz toptan imha olduğunda, ne yapacağımız konusunda çok fazla kafa yorup korkmadı. Fakat en azından bir kişinin bu büyük tehlike üzerine düşünmesi gerekiyormuş! Böyle bir şey olur mu? Olursa ne zaman olur? Dünya’nın bir kara delik tarafından yutulması ve anti madde reaksiyonuyla patlayarak parçalanması, bilimsel anlamda böyle bir listenin birinci sırasına konulacak kadar ciddiye alınıyor.

Prof.Dr. Mikdat Kadıoğlu
Hürriyet Gazetesi 30/04/07