"Beni Mason Olması Değil, Tecrübesi İlgilendiriyor"(!)

Mason olduğunu gizlemeyen Halkın Yükselişi Partisi (HYP) Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ağaoğlu'nun kimliği partide tartışma konusu oldu. Teşkilat mensupları, bir masonun üst düzey görev almasına yüksek sesle itiraz etmeye başladı.

Halkın Yükselişi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ağaoğlu, eleştiriler artınca karşı atağa geçti. 30 yıl boyunca MGK 1. Hukuk Müşavirliği ve 2 yıl başdanışmanlık yapan Ağaoğlu, masonluğu anlatan bir yazı kaleme alarak partililere dağıttı. 'Mason Olarak Gurur Duyuyorum' başlığını taşıyan 4 sayfalık yazıda, masonluğun Allah, din ve vatanla problemi olmadığı ileri sürülüyor. Masonluğun 'Ulu Yaradan'ı ve ruhun ölmezliğini' kabul ettiği vurgulanan metinde, "Çalışmalarına Ulu Yaradan'ı anarak başlar. Ulu Yaradan'a inanmayanları camiasına kabul etmez... Kutsal kitaplara saygı duyar... Vatana sadakatle bağlıdır." ifadeleri yer alıyor. Masonların devlete karşı girişilen hiçbir eyleme katılmayacağı iddia edilen yazının son bölümü şöyle: "Siz masonluğu ve masonları sevmeyenler, eleştirenler, yerenler, kınayanlar, kötüleyenler, karşı olanlar ve hakaret edenler, hayatınız boyunca bu yüce insanî değerlere ve ilkelere sahip oldunuz mu? Sizler bütün kusurlarınıza rağmen insansınız. Bir gün bunun farkına varacak ve doğru yolu bulacaksınız."

2005'te HYP'ye katılan Ağaoğlu, "Masonluğa neden girdiysem bu partiye de o yüzden girdim. Çünkü her ikisi de insan odaklı." diyerek misyonlarının örtüştüğünü ifade etmişti. Genel Başkan Yaşar Nuri Öztürk de, "Beni mason olması değil, devlet tecrübesi ilgilendiriyor." sözleriyle Ağaoğlu'na destek vermişti.

Mustafa Ağaoğlu, 1975'te MGK Genel Sekreterliği 1. Hukuk Müşavirliği'ne atandı. 12 Eylül'e giden süreci adım adım yaşadı. İhtilalin ardından MGK yasasını hazırladı. 'Kırmızı Kitap' ve 'Gizli Anayasa' olarak bilinen Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nin hazırlanmasında aktif rol oynadı. 28 Şubat sürecinde alınan birçok kararda imzası olan Ağaoğlu, kararların uygulanması için oluşturulan Başbakanlık Takip ve Koordinasyon Kurulu'nda görev yaptı. 'MGK'nın karakutusu' olarak anılan eski müşavir, psikolojik harekat çalışmalarının da içerisinde yer aldı. Aynı zamanda Defne Mason Locası'nın Üstad-ı Muhterem'i (Loca Başkanı) olan Ağaoğlu, 2 yıldır HYP'nin başarısı için ter döküyor.

netpano.com (Zaman Gazetesi) 23/04/07