Kara Pas Dünya Buğdayını Tehdit Ediyor

Afrika’da buğdayı tehdit eden yeni bir hastalık tespit edildi. Hastalık aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkeleri etkileyebilir. Bilim adamları, “hastalık nedeniyle açlık tehlikesi yaşanacak” diyor.

Afrika’da buğdayları yok eden “ug99” adı verilen yeni nesil mantar hastalığı, Asya’da da etkili olabilir ve Türkiye’de de görülebilir. Bu hastalık nedeniyle milyonarca insanın açlık tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğine dikkat çeken bilim adamları, kaybedilecek zaman olmadığını, derhal harekete geçilerek önlem alınması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Bilim adamları, temel besin kaynaklarından buğdayda görülen ve yayılmakta olan yeni bir hastalığın, milyonlarca kişiyi açlık tehlikesiyle karşı karşıya bırakacağı uyarısında bulunuyor.

İngiliz The Observer gazetesinin haberine göre, “Kara Pas” adı verilen hastalık, Afrika ülkelerinden Uganda, Kenya ve Etiyopya’daki buğday mahsullerini yok etti.

Bilim adamları “Kara Pas”ın, rüzgarın da etkisiyle Afrika’dan Arap Yarımadası’na sıçradığına ve Yemen’de görüldüğüne dikkat çekiyor. Hastalığın Suudi Arabistan ve Yakın Doğu’da görülebileceği uyarısı yapılırken,, Türkiye, Suriye, Lübnan, İran, Pakistan ve Avrupa’nın da etkilenebileceği belirtiliyor.

Bilim adamları, önlem alınmaması halinde “Kara Pas”ın 1 milyardan fazla insanın en temel gıda kaynaklarından biri olan buğdayı yok ederek, ciddi bir beslenme sorununa yol açabileceğini söylüyor. Eski bir hastalık olarak bilinen kara pas, 1960’lı yıllarda, bu hastalığa karşı dirençli tohumların geliştirilmesiyle yenilmişti. Ancak hastalığın şimdi dirençli buğday ürünlerinde de görülmesi, bilim adamlarıyla yetkilileri endişelendiriyor.

ntvmsnbc 23/04/2007