Bir Haftada: "20 Bin Kovan Kayboldu"

Yüreğir İlçesi’ne bağlı, Esenler, Kütüklü ve Kesme Burnu köylerinde arılar, 12 Nisan’dan itibaren aniden ölmeye başladı.

Kimi bilim adamlarınca küresel ısınma ve çevre kirliliğiyle ilişkilendirilen, bazı uzmanlarca ise cep telefonu ve baz istasyonlarının yaydığı elektro manyetik sinyaller nedeniyle gerçekleşen toplu arı ölümleri, Adana’yı da etkiledi.

Yüreğir İlçesi’ne bağlı Belören, Esenler, Kütüklü ve Kesme Burnu köylerindeki arılar 12 Nisan’dan itibaren aniden ölmeye başladı. Ayçiçeği ve kanola gibi çiçekli tarım ürünlerini yoğun olarak ekildiği için, Bingöl’den de arıcıların sezonluk konaklama yaptığı bölgede, 30 bin kovanın 20 bini, toplu ölümlerden etkilendi.

İlaç Çare Olmadı

Kovanlardaki arıların yüzde 50’sini oluşturan işçi arıların yarısı, bir hafta içinde öldü. Bazı kovanlardaki işçi arı kaybı ise yüzde 80’e ulaştı. Köylüler, ölü arılardan örnekleri Tarım İl Müdürlüğü’ne götürdüklerini söylerken, yetkililer böyle bir başvuru almadıklarını belirtti. İlaçla önlem almalarına rağmen arı ölümleri sürerken, arıcılar Tarım Bakanlığı’nın soruna el atmasını istedi.

vatanim.com, 20/04/07