Kutup Ayıları Saldırganlaştı!

Rus bilim adamları, küresel ısınmanın kutup ayılarını daha saldırgan yaptığını açıkladı.

Kutup ayılarının etobur hayvan olduklarını ve genellikle balıkla beslendiklerini ifade eden bilim adamları, "Kutup ayıları kuş, su kabukluları, kemirgenler, deniz aygırları ve yakalayabildikleri her türlü hayvanı yiyerek besleniyor." açıklamasında bulundu.

Rusya Devlet Hidroloji Enstitüsü'nden Profesör Oleg Anisimov, son dönemlerde kutup ayılarının diğer ayılardan farklı olarak daha çok insanlara saldırdıkları, kamp yerlerine ve yerleşik alanlara girdiklerinin gözlendiğini söyledi. Anisimov, "Denizlerde buzla kaplı alanlar giderek azalıyor. Bu durum buzullarda ava çıkan kutup ayılarının yiyecek bulmak için kullandıkları temel davranışlarını değiştirmelerini gerektiriyor. Buzullarda avlanamayan kutup ayıları, insanların yaşadıkları bölgelere yönelmelerine neden oluyor." dedi.

İnsanoğlu için bu durumun, üzerinde düşünülmesi gereken bir tehlike oluşturduğunu belirten Rus bilim adamı, "Kuzey Kutbu'nda buzullar, son 30 yıl içinde farklı tahminlere göre yüzde 10-40 arasında azaldı." açıklamasında bulundu.

Bilim adamları ve iklim bilimciler, küresel ısınma ile birlikte azalan buzulların, kutup ayılarının nesillerinin tükenmesine neden olabileceği uyarısında bulundu.

haberturk com 22/04/07