Avustralya Şiddetli Kuraklık Karşısında Çaresiz!

Avustralya, küresel ısınmanın getirdiği kuraklık nedeniyle son yüzyılın neredeyse en kötü dönemini yaşarken Başbakan John Howard, "Yağmur için dua edin" dedi.

Ülkenin tarım ürünlerinin yüzde 40'ını karşılayan güneydoğudaki Murray-Darling bölgesindeki ana iki nehrin neredeyse kurumak üzere olduğu belirtildi.

İçme suyuna yeterli miktarda su aktarılamaması halindeyse, tarlalara su verilmeyeceği kaydediliyor. Bu durumsa, bölgedeki pamuk, pirinç, zeytin ve limon tarlalarının kurumasına neden olacak ve hiçbir ekin toplanamayacak. Hatta ülkenin en önemli gelirlerinden şarap bağlarının da yok olabileceği belirtiliyor. Ancak 2008 Mayıs'ına kadar sürebileceği belirtilen bu durum, çiftçileri büyük sıkıntıya sokacak.

Kuraklık ekonomiyi de etkileyecek ve gıdaların fiyatları yükselecek. Yüzlerce kişi işsiz kalacak. Başbakan John Howard da önümüzdeki 6-8 hafta içinde önemli ölçüde yağmur yağmazsa, ana tarım bölgelerinde sulamanın durdurulacağını söyledi.

Giderek uzayan kuraklığın, çiftçiler için çok tehlikeli olduğunu bildiklerini söyleyen Howard, "Bu çok kötü bir durum ve hiçbir şey olmamış gibi davranamayız. Hepimiz yağmur yağsın diye dua etmeliyiz" dedi.

TEPKİ VAR

Ancak dünya basını, son 5 yıldır kendini gösteren kuraklık nedeniyle Avustralya hükümetinin neden hiçbir önlem almadığını sorguluyor.

sabah.com.tr 21/04/2007