Kemik İliğinden Yumurta Ve Sperm Üretimi

Kemik iliğinden elde edilen kök hücreler, yumurta ve sperm üretebilecek.Kemik iliği, kadınlarda yumurta, erkeklerde de spermle ilgili kısırlık nedenlerini ortadan kaldıracak. Cornell Üniversitesi’nde, Üremenin Korunması Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kutluk Oktay, kemik iliğinden elde edilen kök hücrelerle, kısır farelerde, yumurta ve sperm üretiminin yeniden başlatıldığını belirterek şöyle diyor:

"Almanya’da bir araştırma yapıldı. Çok açık bir şekilde, spermin, kemik iliğinden yapılabileceğini gösteriyor. Bizim yaptığımız çalışmalarda, kısır farelerde kemik iliği verildikten sonra, yumurta oluştuğunu gördük. Farelerde doğurganlık geri geldi. Kemik iliği nakli yapıldıktan sonra, menopozdan çıkmış farelerden doğan 315 fare var."

Kemik İliği Yeni Umut

Etik tartışmalar sürerken, tıp dünyası şimdi, ileri yaş gebelikleri için, yumurta dokusu ve yumurta dondurma yöntemini de aşan, çok önemli gelişmelerin eşiğindedir. Eğer yeni araştırmalar olumlu sonuçlanırsa, menopoz dönemindeki bir kadının, kemik iliğinin özel ilaçlarla uyarılmasıyla; yeniden yumurtlaması ve hamile kalması mümkün olabilecektir. Prof Dr. Kutluk Oktay, yaptıkları çalışmaların geldiği noktayı şöyle ifade ediyor:

“Son iki yıl içinde benim de işbirliği içinde bulunduğum Harvard Üniversitesi’nden bilim adamları, çok ilginç 2 araştırma yayınladı. Farelerde yumurta üretiminin, doğumdan sonra devam ettiğini gösterdi. İkinci çalışma şok edici bir çalışmaydı. O çalışmada, farelerde, yumurtaların kemik iliğinde yapılıp, kan aracılığıyla yumurtalıklara gelip yerleştiği gösterildi. Hatta kemik iliği nakli yöntemiyle kemoterapi verilmiş; menopoza sokulmuş farelerde, tekrar yumurta üretimi başlatıp, normale döndüğünü gösteren bir çalışma yayınladı.

"Bana Kök Hücre Yollayın"

Şimdi Prof. Oktay ve ekibi, Amerika’daki birçok araştırma laboratuvariyla işbirliği yaparak, fareler üzerinde yapılan bu araştırmaların sonuçlarının, insanlar için de geçerli olacağının yanıtını araştırıyor ve şunları söylüyor:

“Son derece heyecan verici bir şey. Aynı zamanda da insanı biraz da gerginleştiren bir süreç. Hem önünüz de de, tıbbın bazı temel kavramlarını değiştirecek bir sonuç var. Kemoterapi ve yaşlanmayla ilgili olaylar; yumurtalığın, kemik iliğinden kök hücre toplama ve çağırma mekanizmasını bozuyor. Sonuçta deri altına bu ‘yumurta dokusu’ yerleştirildiğinde, kemik iliği ile diyaloga girebiliyor ve diyor ki; 'bana kök hücre yollayın!' Kök hücreler, gidip karnın içinde menopozda olan çıkarılmamış menopozdaki yumurtalığa yerleşiyor. Böylece yumurtalık, görevini yapıyor.”

www.thehealthnews.org 13/04/07