Cehennemin Çağrısı

Masa başı görevi yapan Amerikalı askeri doktor Richard Jaddick:

"'Hareketsizlikten sıkıldım, ilahi emir geldi" diyerek Irak'a tayinini istedi. ABD ordusunun en fazla kayıp verdiği Felluce'de en ön saflara gönderildi. Felluce çatışmalarından sağ kurtuldu ve madalya alarak geri döndü. Newsweek dergisine kapak olan doktor, şimdi "Meğerse çağrı cehennemden geliyormuş" diye itirafta bulunuyor.

Amerikan ordusunda yıllarca masa başı görevi yapan ve aldığı kilolardan rahatsız olan dahiliye cerrahı kurmay yüzbaşı Richard Jaddick, hareket olsun diye Irak'a gitmeye karar verdi. Rahattan sıkılan doktorun tayini Amerikan ordusunun en fazla kayıp verdiği Felluce kentine çıkınca, rüyalarında gördüğü 'göreve gel' çağrısının cehennemden geldiğini anladı.


Newsweek dergisi, ABD'nin North Carolina eyaletinde askerliğe başvuranların sağlık kontrolünü yapan 38 yaşındaki Jaddick'in 'cehennem' diye tabir ettiği cephe günlerini, kapak konusu yaptı. Richard Jaddick, İncil'in İşaya Kitabı'ndan etkilendi:

"Tanrı'nın sesini duydum, 'Kimi göndermeliyim, Kim benim için gider?' diye sordu. Ve ben 'buradayım göreve hazırım' diye seslendim" yazıyordu. Jaddick, rüyalarında bile gördüğü ilahi sözlerden kendisine ilahi bir görev çıkardı. Irak savaşı başlayınca tayin istedi ancak '38 yaşındasın, yaşlısın' cevabını aldı.

Amerikan ordusunun Irak'ta hesapları şaşması ve ağır kayıplar vermeye başlaması üzerine doktor açığı baş gösterdi. Richard Jaddick televizyon ekranlarına yansıyan dehşet görüntülerine rağmen hala 'ilahi emirde' ısrar ediyordu. Hamile eşi ve arkadaşları, 'deli misin, bu nasıl bir istek' diye karşı çıkıyordu. İlk çocuğu dünyaya geldikten bir süre sonra ABD ordusu doktorlarda yaş sınırını kaldırdı. Ve Jaddick, ailesini geride bırakarak 2004 yazında Irak'a yola çıktı.

İlk görev yeri ise, en şiddetli çatışmaların yaşandığı Irak'taki direnişin kalesi Felluce kenti oldu. Bağlı olduğu öncü takımında 50 asker vardı ve görevleri de Felluce'nin ana caddesini ele geçirmekti. Amerikan ordusu kent dışına üslendi ve Richard Jaddick, zırhlı ambulansı ile kente gönderildi. "İlahi çağrı meğerse cehennemden gelmiş" diyen doktor şöyle anlatıyor:

"Telsizden kent merkezinde ağır bir yaralı olduğu anonsunu aldım. Benim görevimdi, zırhlı ambulansa bindiğimiz gibi savaş alanına daldık. Kemerimde bir tabancam vardı. Bir anda nereye geldiğimizi anlayamadım, her tarafta mermiler uçuşuyordu. Ambulans darbe üzerine darbe alıyordu. Sokaklarda sürünerek ilerledim ve yaralıya ulaştım. Elim ayağım tutuldu. Parçalanmış cesetler, yardım çağıran Amerikan askerleri. Birine yardıma kalktığımda, telsizden 7 yaralı olduğu anonsu daha geldi, saatlerce kımıldayamayacak gibi oldum. Cehennem neresi diye sorarlarsa, burasıdır derim."

Madalya aldı

Onlarca Amerikan askerinin öldüğü, yüzlercesinin de yaralandığı Felluce çatışmalarında, cephenin en ileri noktasına seyyar hastane kurmayı başaran Dr. Richard Jaddick, Ocak ayında görev süresini tamamlayarak ülkesine geri döndü. Newsweek dergisine başından geçenleri anlatan Jaddick, 30'dan fazla askerin hayatını kurtarması nedeniyle madalyayla ödüllendirildi. Richard Jaddick, savaş anılarını anlatıyor ancak artık yeni bir tayinden bahsetmiyor.

Hürriyet Gazetesi 13/3/2006