Zehirlenen Rus Casusu, İslam'a Göre Gömülmek İstedi

Londra'da zehirlenerek öldürülen Rus casus Aleksandır Litvinenko'nun, Müslüman olduğu açıklandı. Açıklamayı, Çeçen lider Ahmed Zakayev yaptı. Zakayev:

"Ölmeden önce başında Kur'an okuduk" dedi.

Dünya'nın bilinen en zehirli maddelerinden olan polonyum 210 maddesi ile zehirlenen Litvinenko'nun, Müslüman olabileceğine ilişkin ilk açıklama babası Valter Litvinenko'nun sözleri ile ortaya çıktı. Baba Litvinenko, Rus gazetesi Kommersant'a yaptığı açıklamada, oğlunun Müslüman geleneklerine göre gömülmesini istediğini açıkladı.

Valter Litvinenko, "Oğlumun vasiyeti bu idi. Ona aynen istediğin gibi olacak dedim. Önemli olan her şeye kadir olan bir yaratıcıya inmak. Tanrı tektir" sözleri ile oğlunun Müslüman olduğunu duyurdu.

Bütün bunlar, Litvinenko'nun Müslüman olabileceğini gösteren işaret idi. Esas açıklama ise komşusu olan Çeçen lider Ahmed Zakayev'den geldi. Bir süreden beri aynı binada yaşayan Zakayev, İngiltere'de yayınlanan Daily Telegraph gazetesinin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Zakayev şunları söyledi:

"Ölmeden bir gün önce başında Kur'an okundu ve ailesine İslami usullere göre gömülmeyi istediğini söyledi."

Litvinenko'nun eşi ve dostu da zehirlenmiş

Öte yandan, İngiltere'ye iltica eden ve bir süredir Londra'da İngiliz hükümetinin korumasında yaşayan Aleksandır Letvinenko'nun eşinin ve sürekli temas halinde olduğu İtalyan uzman Mario Scaramello'nun da vücudunda polonyum-210 maddesinin bulunduğu ortaya çıktı.

Litvinenko'nun temas halinde olup bilgiler aktardığı İtalyan uzman Mario Scaramella'da kendi vücudunda da aynı radyasyon maddesinin bulunduğunu ve bunu vücudunda taşımak zorunda kalacağını söyledi. Scaramella şu anda Londra'da Litvinenko'nun öldüğü hastane olan University College Hospital'da tedavi görmekte.

Bu arada, İngiliz hükümeti kobra acil planlama komisyonunun toplantısında son gelişmeler görüşüldü. Komisyon üyesi bir konuşmacı, "Açık bir şekilde başka bir 'iz' bulunmamaktadır. Polisin şimdi olayı aydınlatması gerekir ve gerekli araştırmaları yapmalılar. Biz Litvinenko'nun nerelere gittiğini ve neler yaptığına dair bilgileri araştırıyoruz" açıklamasını yaptı. İtalyan makamlarının da aynı tehlikeyle karşılaşabileceğine dikkat çeken konuşmacı, " Onların da şimdi adımlar atması gerek. Örneğin, bizim karşılaştığımız şekilde havayolları aracılığıyla aynı durum gerçekleşebilir" dedi.

Polonyum-210 radyasyon maddesinin, İngiltere'ye 25 Ekim tarihinde Moskova'dan gelen British Airways uçağıyla ülkeye sokulduğu sanılıyor.

haber7.com,5 Aralık 2006