Küre Isınıyor, Denizler Yükseliyor

Uluslararası ekoloji platformu Intergovernmental Panel on Climate Change, yeryüzündeki sıcaklıkların son 12.000 yılın en üst seviyesine ulaştığını ve denizlerin her yıl 3 milimetre yükseldiğini açıkladı.

BM şemsiyesinde faaliyet gösteren Intergovernmental Panel on Climate Change, Şubat ayında açıklayacağı kapsamlı küresel ısınma raporunun satırbaşlarını Nairobi'de yapılan BM çevre konferansında açıkladı. Raporda, küresel sıcaklığın artması, buzulların erimesi ve deniz seviyelerinin yükseldiğine vurgu yapıldı. Intergovernmental Panel on Climate Change, dünya çapında 2.000 bilim insanını bir araya getiriyor. Kendi konularında uzman bu araştırmacılar, karbondioksit ve diğer sera gazı salınımından buzul erimesine kadar birçok konuda araştırma ve ölçüm yapıyor. Bu raporlar birleştirilerek genel yargıların oluşması sağlanıyor.

Birleşmiş Milletler'in Kenya'nın başkenti Nairobi'de düzenlediği konferansta, Kyoto sonrası için alınacak önlemler tartışılırken Intergovernmental Panel on Climate Change Başkanı Hintli bilim insanı Rajendra K. Pachauri de bir konuşma yaptı. Pachauri, 2012 sonrası için çeşitli kota ve süre tanımları getirdi, BM'nin rolüne vurgu yaptı ve diğer tüm uzmanlar gibi ABD'nin iştirak etmediği herhangi bir çevre programının başarıya ulaşmayacağını savunuyor. Pachauri, dünyanın en büyük iki sera gazı üretici ABD ve Çin'in de uluslararası kota uygulamalarına mutlaka girmesi gerektiği görüşünde.

RAPORDAN SATIRBAŞLARI

Kurum Şubat 2007'de de Dördüncü İnceleme Raporu'nu açıklayacak. Pachauri bu raporda açıklanacaklarla ilgili bazı ipuçları verdi. Rapor kısaca, iklimlerde görülen düzensizliğin insan eliyle gerçekleşen küresel ısınmadan kaynaklandığını savunuyor. Pachauri'nin "Dünya toplumları üzerinde büyük etki yapacak" diye tanımladığı raporda yer alan bazı başlıklar şöyle:
Buzul erimesi ve deniz seviyesinin yükselmesine dair yeni ve güçlü kanıtlar ortaya çıkarıldı.
İçme suyu kaynakları güç yitiriyor.

Son 30 yılda meydana gelen ısınmayla, küresel sıcaklık 12.000 yılın en üst seviyesinde.
Grönland'daki buzul kaybı toplam kar yağış miktarının en az 3 katına denk düşüyor.
Dünya denizleri 1961-2003 aralığında yılda 2 millimetre, 1993-2003 aralığında ise yılda 3 milimetre yükseldi.

SÜPERBİLGİSAYARLAR MI YALANCI?

Pachauri, güçlü süperbilgisayarlar sayesinde iklim değişimleri konusunda çok daha karmaşık simülasyonları yapabildiklerini vurguluyor.

Bugün gelecekle ilgili birçok öngörü süperbilgisayarların yardımıyla yapılıyor. Pachauri, 0.5 santigrat derece artışın dahi yeryüzündeki birçok canlının ölümüne neden olabileceğini, dengelerin bozulmasına yeteceğini vurguluyor. Intergovernmental Panel on Climate Change, 2001 yılında da küresel sıcaklığın son yüzyılda 0.7 santigrat derece arttığını açıklamıştı.

ntvmsnbc 14/11/2006