"Küresel Isınma Zenginlerin Vebali"

İngiliz ekonomist Sir Nicholas Stern, küresel ısınmanın Dünya ekonomisine maliyetinin, 7 trilyon doları bulacağını öngörüyor. Stern, maliyeti esas sorumlular olan zengin ülkelerin üslenmesini savunuyor.

Küresel ısınmanın, doğaya verdiği zarara ekolojik anlamda inanmayanlar, belki ekonomik zararından ikna olabilir. İngiliz ekonomist Sir Nicholas Stern, gerekli önlemler alınmazsa, küresel ısınmanın getireceği maliyetin, mevcut Dünya ekonomisinin yüzde 20'sine denk olacağını vurguluyor. Sir Stern'a göre, bugünden önlem almanın maliyeti ise Dünya ekonomisinin sadece yüzde 1'ine denk düşüyor. Küresel ısınma nedeniyle gelecekte 200 milyon insan evlerini terkederek göçmen durumuna düşecek.

Sir Stern'in yayımladığı 700 sayfalık raporda, küresel ısınmaya önlem almanın temelinde ABD ve Çin gibi büyük sera gazı üreticilerinin faaliyetlerini kontrol altına alması. Sir Stern, bunun için daha sıkı denetimler, daha çevreci ürünler ve verimli enerji kullanımı gibi yeni politikaların uygulanması gerektiğini vurguluyor.

"ZENGİN ÜLKELER MALİYETİ ÜSTLENMELİ"

Sir Nicholas Stern, ayrıca küresel ısınmayla mücadelenin ülkelerin tek tek çabasıyla değil, uluslararası koordinasyonlu topyekün bir oluşumla yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Sir Stern, BBC'ye yaptığı açıklamada küresel ısınma sürecinin henüz başında olunduğu için maliyetlerin daha düşük olduğu ve risk yönetiminin daha kolay olduğunu belirtti. Stern ayrıca, gelişmiş ülkelerin küresel ısınmaya sebep oldukları oranda, bunun maliyetini de üstlenmek mecburiyetinde olduklarını ifade etti.

ZENGİNİN VEBALİNİ FAKİR ÇEKECEK

Stern'ün dikkat çektiği nokta ise şu, küresel ısınmanın vahim sonuçları önce fakir halkları etkileyecek. Diğer bir deyişle, zengin ülkelerin ürettiği gazlar, zaten fakir olan halkların hayatını daha da zorlaştıracak. Stern ve Al Gore gibi birçok uluslararası çevreci, küresel ısınmanın maliyetinin bu nedenle esas sorumluları gelişmiş ülkeler tarafından karşılanmasını savunuyor.

Sir Nicholas Stern'ün raporunda küresel ısınmanın sonuçları olarak şu noktalara yer veriliyor:
* Deniz suyu seviyesinin yükselmesiyle 100 milyon kişi iklim göçmeni olacak.
* Dağlardaki buzulların bütünüyle erimesi 1 milyar insanın su kaynağını yok edecek.
* Yeryüzündeki canlı türlerinin yüzde 40'ı yok olacak.
* Genel kuraklıklar milyonlarca insanı iklim göçmeni yapacak.

GORE VE BROWN HAYDİ İŞBAŞINA!

Öte yandan, İngiltere'nin Blair'den sonra Başbakanı olarak gösterilen Gordon Brown, çevreciliğiyle bilinen ABD eski Başkan Yardımcısı Al Gore'u çevre konusunda danışmanı olarak atadı. İngiltere Başbakanı Tony Blair, Stern'ün 700 sayfalık raporunun ülkesinin gelecekteki çevre politikalarının temelini oluşturacağını vurguladı. Blair'den sonra başbakanlığı devralacak olan mevcut Maliye Bakanı Gordon Brown da, İngiltere'nin küresel ısınmayla mücadelede uluslararası arenada liderlik yapacağını belirtti.

ntvmsnbc, 30/10/2006