Binlerce Çocuk Susuzluktan Ölüyor

Temiz su yetersizliği, Dünya genelinde her yıl 5 yaşın altındaki 1,5 milyondan fazla çocuğun yani her gün 4 bin 200 çocuğun ölümüne neden oluyor. BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, bunun önlenmesi için gösterilen çabaların ikiye katlanması çağrısında bulundu.

UNICEF'in "Çocuklar için ilerlemeler" başlıklı raporunda, bir milyardan fazla insanın içme suyuna ulaşamadığına ve 2,6 milyon insanın da temel temizlik imkanlarından yoksun olduğuna dikkat çekildi.

UNICEF, Dünya'da 125 milyondan fazla çocuğun, içme suyu kaynağı olmayan evlerde, 280 milyondan fazla çocuğun da evlerinde gereken temizlik koşullarından yoksun olarak yaşadığına dikkat çekti.

Fon, her yıl 1,9 milyon çocuğun ishalden öldüğünü, bunların 1,5 milyonunun ishale, temizlik için suyun olmamasından yakalandığını bildirdi. Bu sayının Dünya'da 5 yaş altı çocuk ölümlerinin yüzde 18'ini temsil ettiği belirtilerek, içme suyu kıtlığının zatürre gibi, her yıl 2 milyon çocuğun ölümüne neden olan enfeksiyon hastalıklarının yayılmasının da kaynağında yer aldığı kaydedildi.

Raporda, gelişmekte olan 75 ülkenin 2015 için belirlenen hedefe ulaşacağı, 5 ülkede yeterli olmasa da bu yönde ilerlemeler kaydedildiği, 23 ülkedeki gelişmelerin ise olumsuz olduğu ifade edildi.

UNICEF, 2015'e kadar Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen "içme suyuna ulaşamayan nüfusu yarıya indirme" hedefini gerçekleştirmek için çabaların ikiye katlanması çağrısında bulundu.

ntvmsnbc 29/10/2006