"Küresel Isınmayı Reddetmek Facia"

Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore, New York Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, küresel ısınmanın uluslararası bir gündem maddesi olarak ele alınması gerektiğini savundu.

ABD'de 2000 yılındaki tartışmalı seçimde kılpayı bir farkla George W. Bush'a yenilerek başkan seçilemeyen Gore, küresel ısınma konusunda rakibini sert bir dille eleştirdi. Bush ve diğer küresel ısınmayı reddeden politikacıları, işin ciddiyetini anlamamakla kınayan Gore, küresel ısınmanın 'küresel kriz' olarak irdelenmesi gerektiğini vurguluyor. Gore, "Konuyu bilenlerin tehlikenin ciddiyetini telaffuz etmeye cesareti yok" diye konuştu.

Gore, Bush hükümetinin küresel ısınmayı destekleyen bilimsel çalışmalara para aktarmayarak dolaylı olarak köstek olduğunu, devlete bağlı bilimsel kurumlara da küresel ısınmayı inkar etmeleri yönünde baskı yaptığını açıkladı. "Gelecek kuşaklar, bu bilimsel çalışmaları eninde sonunda yapacak, ama o zaman faciayı önlemek için geç olacak" diyen Gore, her geçen gün sayıları artan bilimsel kanıtların acil müdahaleyi zorunlu kıldığını ifade etti. Gore ayrıca küresel ısınmaya karşı yenilenebilir enerjilere yatırım yapılmasını savunuyor.

ABD'de 2008'de yapılacak başkanlık seçimlerinde aday olmayacağını açıklayan Gore, şimdilerde tüm enerjisini ülkesinde ve dünyada kent kent dolaşarak küresel ısınma konusunda konferanslar yoluyla bilinçlendirmeye harcıyor.

ntvmsnbc 19/09/2006