Çin Kurudu, Milyonlar Su Bekliyor

Çin'de son 50 yılın en büyük kuraklığında, yaklaşık 20 milyon kişi içme suyu bulamıyor. Sıcaklar nedeniyle kalp rahatsızlığı çeken binlerce kişi hastanelere başvurdu.

Çin yarı resmi haber ajansı, Xinhua'nın haberine göre, ülkenin güneybatı bölgesi Chongqing'de meydana gelen ve komşu eyaletler Sichuan ve Liaoning'i de etkileyen kuraklığı, son 50 yılın en büyük doğa olaylarından biri olarak niteledi. Yaklaşık 20 milyon kişinin içme suyu bulamadığı tahmin edilen kuraklık nedeniyle, 2.7 milyon hectar alanda tarım faaliyetleri dururken, birçok hayvan da öldü.

Chongqing eyaletinde, son üç ayda hiç yağmur yağmadı ve ırmakların yüzde 70'i kurudu. Kimi dağlık bölgelerde köylüler içme suyu bulmak için 2 kilometre uzaklıktaki kamu çeşmelerine giderek uzun kuyruklar oluşturuyor. Sıcaklığın bir hafta boyunca 42 derece olması nedeniyle, kalp krizine bağlı ölümlerin artmasından dolayı endişe ediliyor. Hava sıcaklığının 40 derece'nin üstüne çıkmasıyla binlerce kişi kalp rahatsızlığı şikayetiyle hastanelere başvurdu. Kuraklığın ekonomik maliyeti 1.25 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

Çin Sivil Savunma Bakanlığı, bölgeye acil yardım ekipleri sevketti. Bakanlığın rakamlarına göre, 2005'te doğal felaketler nedeniyle 2.000'den fazla insan yaşamını yitirdi, 316 milyon insan olumsuz etkilenirken 20 milyar dolar hasar meydana geldi.

ntvmcnbc.com 18/08/2006