Canlılar Bering Boğazı'ndan kaçıyor

Asya ve Amerika kıtalarının birbirlerine en yakınlaştıkları Bering Boğazı'nda su ve hava ısısının yükselmesi doğal yaşamı tehdit ediyor.

Pasifik Okyanusu'nun kuzeyinde bulunan Bering Denizi, yaklaşık 1.8 milyon kilometre kare'lik bir alana yayılıyor. Bering Boğazı, dünyanın en zengin balık havzalarından sayılıyor. Kuzey kısımlarında deniz ördekleri, gri balinalar, foklar ve diğer soğuk su canlıları yaşıyor. Ancak suyun ısınmasıyla, milyonlarca yıldır bölgede yaşayan canlılar da yerlerini terketmek zorunda kalacak.

Kuzey Kutbu'nun güney kısımlarındaki buzul erimesi nedeniyle, soğuk su canlıları daha da kuzeye doğru göç etmek zorunda kalacak. Bu da doğal yaşamın dengesinin bozulması demek. Uydu gözlemleri Bering Denizi'ndeki deniz buzlarının hızla inceldiğini gösteriyor.

Boğazın güneyindeki buz erimesi, balık popülasyonunun yuvalarını terketmesine yol açacak. Hayvan türlerinin aniden yer değiştirmesi, geride kalan ve yeni yerleşilen bölgeler için köklü ekolojik değişimlere neden olabilir, zira besin zincirinde meydana gelecek bir eksiklik buna bağlı birçok türü de etkileyebiliyor.

'GÖNÜLLÜ' CO2 DEPOSU

Bering Boğazı, aynı zamanda atmosferdeki fazla karbon dioksidin kendiliğinden biriktiği bir 'doğal CO2 deposu'. Bering Boğazı'ndaki herhangi ekolojik değişiklik, denizin küresel ısınmaya karşı bu yararlı özelliğinin de yok olmasına yol açabilir.

Uydu gözlemleriyle desteklenen araştırmayı University of Tennessee uzmanlarından Dr. Jackie Grebmeier yaptı.


Not:
Araştırmayı konu alan makale Science dergisinde yayımlandı.
Kaynak: Livescience.com

ntvmsnbc.com 06/09/2006