Sahra'da Dev Krater Keşfi

Bilim adamları, Mısırda bulunan Sahra Çölü'nde, Dünya'nın en büyük kraterlerinden birinin varlığını keşfetti. 31 kilometrelik bir genişliğe sahip olan krater, bilinen bir diğer dev Sahra kraterinden iki kat daha büyük. Böyle bir krateri oluşturan göktaşının, yaklaşık olarak 1 kilometre genişliğinde olduğu tahmin ediliyor.

Bilim adamları, çarpmanın büyük bir şok dalgası yaratarak yüzlerce kilometrelik bir alanda her şeyi yok ettiğini tahmin ediyor.

"Kebir" olarak adlandırılan yeni keşfedilen krater, her ne kadar şu ana kadar rastlanan kraterler arasında büyüklüğüyle dikkat çekse de antik Chicxulub kraterinin yanında cüce olarak kalıyor. Meksika'nın Yucatan Yarımadası'nda bulunan krater, adını Maya dilinde "şeytanın kuyruğu" anlamına gelen "chicxulub" kelimesinden alıyor. 65 milyon yıl önce gerçekleşen ve dinozorların sonunu getirdiği tahmin edilen çarpma sonucu ortaya çıkan bu kraterin çapı 180 kilometre.   

Bilim adamları, ayrıca çarmayı, bölgede 'çöl camı' olarak bilinen ve geniş bir alana yayılmış bir şekilde bulunan sarımtırak silis parçalarının oluşmasındaki ana neden olarak düşünüyor.

Hürriyet gazetesi 07/03/2006