Kardeşçe Dönen Karadelikler

Bilim adamları, birbirlerinin etrafında normalin 100 katı hızla dönen, iki dev karadelik tespit etti.

Normalden 100 kat hızlı dönen karadelikler, birbirlerinden yeterince uzakta olduğu için uzay-zamanda bükülme yaratmıyor. Maddeleri kütleçekimle gücüyle emen karadelikler, ışığı da emerek, bilimkurgu filmlerine konu olan, 'uzay-zamanda bükülme' denen fenomeni yaratıyor. Yapılan gözlem, iki karadeliğin birbirlerine girmeden dönmeyi başarmasının da mümkün olduğunu gösteriyor.

İki galaksi birleştiğinde, barındırdıkları karadeliklerin de, ortaya çıkan dev galaksinin merkezinde yer aldığı düşünülüyor. Merkezde toplanan karadelikler, daha sonra birbirlerinin etrafında dönmeye başlıyor ve en sonunda da birleşiyorlar.

150 MİLYON GÜNEŞ KÜTLESİNDE

University of New Mexico-Albuquerque profesörü Cristina Rodriguez'in bulduğu çiftli karadelikler, birbirlerinden 24 ışık yılı uzaklıkta duruyor. Toplam kütleleri 150 milyon Güneş büyüklüğünde olan karadelikler, Dünya'dan 470 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.

İki karadeliğin birbirlerine girmeden bir çift oluşturması, evrende oldukça seyrek rastlanır bir durum. Daha önce 3 bin ışık yılı uzaklıkta ve 28 bin ışık yılı uzaklıkta birer çiftli karadelik sistemi tespit edilmişti.

Gözlem, Havai'den Karayipler'e kadar 10'dan fazla teleskobu birleştiren Very Long Baseline Array gözlem aracıyla yapıldı.

ntvmsnbc.com 27/04/07 (NewScientist.com)