Kavrulmamak İçin Üç Yeni Proje

Her gün artan küresel ısınma Dünya'yı tehdit ettikçe bilimadamları yaşanabilecek büyük felaketlere karşı arayışlarını sürdürüyor. Alman Bild gazetesi, bilim adamları tarafından üretilen ilginç fikir ve planları yayınladı. Küresel ısınmaya karşı planlar şöyle sıralanıyor:

1'İNCİ PLAN


Dünya'yı kaydırmak: ABD'nin California Eyaletindeki Stanford Üniversitesi'nden bilim adamları, Dünya'nın yörüngesini değiştirmeyi düşünüyor. Buna göre Dünya, Güneş'ten 1,5 milyon kilometre uzağa kaydırılacak. Böylece; Güneş, gezegenimiz üzerinde daha az etkili olacak. Küresel ısınma tamamen duracak. Dünyayı Güneş'ten uzaklaştırmak için ise 5 katrilyon hidrojen bombası gücüne eşdeğer bir hareket gerekiyor. Böyle bir hareketin teknik olarak nasıl işleyeceği henüz açıklık kazanmadı. Dünya'nın bir başka yörüngeye kaydırılması ise 20 yıl sürebilir.

2'NCİ PLAN

Dünya'yı karartmak: ABD Ulusal Bilim Akademisi'nin bilgisayar ortamında yaptığı hesaplamalara göre, uzaya yerleştirilecek 55 bin mega ayna ile Güneş ışınlarını Dünya'ya ulaşmadan geriye yansıtmak mümkün. Aşırı bir sıcaklık karşısında düğmeye basılarak Gü-neş'in yansıması kıtalar üzerinde ayrı ayrı durdurulacak. Her ayna en az 100 kilometre kare büyüklüğünde bir ölçüde olacak ve ucuz maliyetle üretilecek.

3'ÜNCÜ PLAN


Donuk Güneş: Yine Stanford Üniversitesi'nden bilim adamlarının oluşturduğu başka bir projeye göre, atmosfere kükürt parçacıklarından oluşan roketler atılacak. Böylece, oluşan toz zerrecikleri ile Güneş donuklaştırılacak. Dünya üzerindeki aşırı ısı derecesi de düşecek. Ancak, gönderilen kükürt parçacıklarının ozon tabakasını bozma riski bulunuyor.

Akşam gazetesi 05/03/2006