Güney Kutbu'ndaki Buzulların Erimesi Hızlandı!

Önce Grönland, şimdi de Antarktika. Küresel ısınma buzulları yok ediyor. ABD'de yapılan bir araştırma, Güney Kutbu'ndaki buzulların erimesinin son yıllarda hızlandığını ortaya koydu

ABD'nin Colorado eyaletindeki Boulder Üniversitesi'nden bilim adamları, NASA'nın iki uydusunu kullanarak yeni bir araştırma yaptı. Araştırmada kullanılan teknik yeni ve şaşmaz ölçülerle bilgi veriyor.

Dünyadan birkaç yüz metre yüksekte biribirini izleyerek turlayan iki uydu, dünyanın küresel çekim alanı ve kütle dağılımı konusunda araştırmalar yapıyor ve aylık olarak dünyaya veriler gönderiyor.

Eğer öndeki uydu büyük bir kütle yapısının üzerinden geçerse bu onun hızlanmasına neden oluyor ve arkadaki uyduyla aradaki mesafe açılıyor. İki uydu arasında sürekli ölçülen mesafe aşağıdaki objelerin kütlesini gösteriyor.

Yılda 152 metreküp
Güney Kutbu'ndaki buzulların erimesi hızla artıyor, içbuzul yılda ortalama 152 kilometreküp eriyor. Bilim adamları, olayı somutlaştırabilmek için 10 milyon nüfuslu Los Angeles'ta yılda bir kilometreküp su tüketilmesini örnek veriyor.

Yani, Antarktika buzullarının bir yılda kaybettiği buz miktarı, ABD'nin en büyük ikinci şehri Los Angeles'ta bir yılda tüketilen su miktarının yaklaşık 3.5 milyon katı.

Hükümetin araştırmasına cevap

Üniversitenin Çevre Bilimi Araştırma Enstitüsü'nden Isabella Velicogna, ilk kez bir araştırmada Güney Kutbu'ndaki içbuzulun tamamının önemli miktarda buzul kaybına uğradığının ortaya çıktığını söylüyor.

Üniversitenin, erimenin son yıllarda hızlandığını belirten açıklaması, Kyoto Protokol'ünü onaylamayan ABD'nin erimeyle ilgili hazırlattığı son raporlarla da çelişiyor.

ABD hükümetinin uzman bilim adamlarından oluşturduğu komite, 2001'deki raporunda Güney Kutbu'ndaki buz kütlesinin 21'inci yüzyılda genişleyeceğini kaydetmişti.

Dünyanın buz deposu Antarktika

Colorado Boulder ekibinin, iki uyduyu kullanarak yürüttüğü araştırma 2009 yılında sona erecek ve ortaya koydukları verilerin daha kesin olmasını sağlayacak.

Antarktika'nın yılda kaybettiği 152 metreküp buz, deniz seviyelerine ortalama 0.4 milimetre yükseliş olarak yansıyacak. Buna karşılık deniz suyu seviyesi, buharlaşmadan dolayı yılda 1.8 milimetre alçalıyor.

Avusturalya kıtasının iki katı alana sahip olan Antarktika, dünyadaki buzulların da yüzde 90'ını barındırıyor. Transarktik Sıradağları tarafından ikiye bölünen kıta, Doğu Levhası ve Batı Levhası olarak ikiye ayrılıyor.

Milliyet 03/03/2006