Felaket Kapıda!

İngiliz hükümeti tarafından çevre konusunda yayınlanan bilimsel bir rapor, iklim değişikliğinin düşünülenden daha ciddi etkileri olabileceği uyarısında bulundu.

Başbakan Tony Blair ile Çevre Bakanı Margaret Beckett'in imzalarının bulunduğu raporda, sera gazı salımının ''tehlikeli'' seviyenin altında tutulmasının çok küçük bir şans olduğu belirtildi.

Başbakan Blair, raporun girişinde, küresel ısınmanın artık savunulamayacak bir oranda olduğunu belirterek, ''İklim değişikliğinin riskleri düşündüğümüzden daha büyük olabilir'' dedi.

AB'nin engelleme hedefi olan, sera gazları salımının artmasıyla atmosferin sıcaklığının iki derece yükselmesinin Grönland'ın buz tabakasının erimesini tetiklemesinden endişe edildiği belirtilen raporda, Grönland'ın erimesinin bin yıl içinde denizlerin seviyesinin 7 metre yükselmesine neden olabileceği uyarısı yapıldı.

Yoksul ülkelerin bunlardan en çok etkileneceği vurgulanan raporda, küresel ısınmayla birlikte ortaya çıkması olası etkiler, şöyle sıralandı:

. Tarımda verimin azalması ve özellikle Avrupa ile Rusya'da hasatlarda büyük düşüş,

. Kuzey Afrika'nın çölleşmesiyle büyük oranda göç,

. 2,8 milyar insanın susuzlukla karşı karşıya kalması,

. Mercan resiflerinin yüzde 97'sinin yok olması,

. Kuzey Buz Denizi'nin tamamen ortadan kaybolması ve kutup ayılarının soylarının tükenmesi,

. Afrika ve Kuzey Amerika'da sıtmanın yayılması.

Sanayi devriminden önce atmosferdeki milyon birim başına karbon dioksit partikül oranının 275, şu an ise 350 olduğu vurgulanan raporda, AB'nin atmosferin iki derece ısınmasını engelleme hedefine ulaşılabilmesi için bu oranın 450'de veya daha altında sabitlenmesi gerektiği kaydedildi.

İngiliz hükümetinin bilimsel konulardaki başdanışmanı Sir David King ise milyonda 400 partikül karbondioksit oranına 10 yılda ulaşılacağı uyarısında bulundu. Rapor, İngiliz Meteoroloji kurumunun geçen yıl şubat ayında evsahipliği yaptığı bilimsel konferansta sunulan bildiriler ışığında hazırlandı.

Stargazete 30.01.2006