Küresel Isınma Denizleri Yükseltecek

Araştırmalara göre, küresel ısınma yüzünden Himalayalar ve Grönland'daki buzulların erimesi nedeniyle deniz seviyesi, bu yüzyılın sonunda 28 ile 34 santimetre arasında yükselecek.

Avustralya hükümetinin merkezi araştırma kuruluşu 'Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization'dan John Church, bu gelişmeye paralel olarak, seller ve kıyı erozyonunda da artışlar olacağını belirtti.

Church, seller ve fırtınalardan özellikle, deniz seviyesine yakın düzeydeki bölgelerin ve ada ülkelerin etkileneceğini belirtti.

Acil durum

Sera etkisi yaratan gazların yüzyılın ortasında yüzde 50 azaltılmış olması gerektiğini belirten Church, "bu yapılamazsa, iklim değişikliği giderek artan bir şiddette devam edecek" dedi.

Çalışmanın sonucunda durumun 'çok acil' olduğunun ortaya çıktığını kaydeden Church, hükümetleri önlem almaya davet etti.

Her araştırmada aynı sonuç

Deniz seviyesindeki yükselmeyi izleyen 'Global Coral Reef Monitoring Network' adlı kuruluştan Clive Wilkinson da, "çalışma sonucunda elde edilen bulguların, kendilerinin elde ettikleri verilerle paralellik taşıdığını" belirtti.

CnnTürk 26/01/2006