Armageddon Savaşı

Kamikaze saldırıları, Amerikan sistemini yıkmayı hedefleyen tarikatları, yeniden gündeme getirdi. Tarikatların en güçlüsü olan New Age, 2001-2007 arasını 'iyilerle kötülerin savaşı' olarak ilan etmiş.

ABD, terörist saldırıların baş şüphelisi olarak, Taliban korumasındaki Usame Bin Ladin'i görüyor. Daha önce de ABD hedeflerine saldırılar düzenleyen Bin Ladin ise, suçlamaları kabul etmedi ve 'Saldırı Amerikalı radikal grupların işidir' dedi. Bu açıklama gözleri Amerika'da faaliyet gösteren gruplara çevirdi.

Bu gruplar içinde ise ilk dikkati çeken 'New Age' tarikatı. Yüz bin taraftarı bulunan tarikat, Amerikan sistemine açıkça savaş ilan etmiş.

Yeni bir düzen kurmayı hedefleyen New Age tarikatı, 2001 ile 2007 arasını 'savaş yılları' olarak ilan etmiş. Tarikatın internetteki sitesinde, 'Archangel Michael' (Başmelek Micheal) imzasıyla yer alan yazıda, şöyle deniliyor:

"Ulusların arkalarında bıraktığı pisliği temizlemek için, Armageddon Savaşı'nı kazanmakla görevliyim. 2001'den 2007'ye kadar, hoş manzaralar olmayacak. Savaştan sonra yeni kurulacak Dünya'da hep karnaval havası olacak. Armageddon Savaşı'nda, Ortadoğu'da çok hareketlilik olacak. Ruhun temizlenmesinin ve Armageddon Savaşı'nın ardından, bütün düşünceler temizlenecek ve 2007 yılında özgürleşeceksiniz."

Dünya Ticaret Merkezi'nin ikiz kulelerinin yanışını yaşlı gözlerle izleyen bir Amerikalı:

"Burası Holywood'a benziyor ama değil; olsa olsa Armageddon!" diye bağırıyordu.

Peki ama Armageddon neresiydi? Kutsal kitapta yer alan, 16'ncı vahiyde İbranice 'Armegeddon' denilen topraklarda, Armageddon adlı bir kasaba vardı. Bugünkü İsrail topraklarında yer alan, Hayfa'nın 18 mil güneybatısında, o günlerde Filistin olan bir yer. Kitaptaki kehanete göre, burada, iyilerle-kötüler arasındaki son savaş yaşanacak. Bu öyle bir savaş ki Dünya'yı yok edecek.

Fatma AKSU- Hülya ÜNLÜ

Timothy'nin intikamı mı?

New York'taki saldırılar, altı yıl önce Oklahoma'da federal hükümet binasını bombalayarak 168 kişinin ölümüne yol açan Timothy McVeigh'i yeniden gündeme getirdi. Amerikan polisi, Mc Veight'in New Age tarikatının üyesi olup olmadığını araştırıyor. İddialara göre tarikat üyeleri geçen Haziran ayında idam edilen McVeight'in infazını engellemeye çalıştı, ancak bunu başaramayınca intikam için New York'taki kamikaze saldırılarını düzenledi.

Timothy McVeigh'in 11 Haziran'da idam edilmeden önce kaleme aldığı ve son mesajı olarak değerlendirilen, 'Kapı ne kada dar olsa da, cezam ne kada ağır olsa da, kaderimin efendisi benim, ruhumun kaptanı benim' dizeleriyle biten şiiri, New Age'in Türkiye'de yayınlanan kitaplarının satır aralarında yer alan mesajlarıyla da örtüşüyor.

Amerikalı medyum yazarlardan Steve Rother, 'melekler'in mesajlarından oluşan 'Hatırla' adlı kitaptaki bazı cümleler şöyle:

"Bu karanlık odada, herkes ışığı aramakta. Burada zorluk ve mücadele sizin ışığın yokluğunda birbirinizi görememenizden kaynaklanır."

Bush 'Şeytan' demişti

ABD Başkanı Bush, olaydan sonra yaptığı ilk açıklamada, saldırıların 'şeytanca' olduğunu söylemişti. Başkan'ın bu sözleri, saldırganların kim olduğunu bildiği düşüncesini akla getiriyor. Bush, daha sonra yaptığı açıklamalarında sürekli olarak 'belli olmayan' bir düşmanla karşı karşıya olduklarını ve bu güçlerin Amerika'yı yakmayı hedeflediklerini söylemişti. Başkan Bush'un saldırganların 'kim olursa olsun' mutlaka cezalandırılacağını söylemesi dikkatleri ülke içine ve 'New Age' grubuna çevirdi.

Kimi çevreler tarafından 'Şeytan' tarafından yönetildiği söylenen New Age tarikatı, kendilerini zaman zaman uzaylı, zaman zaman melek olarak tarif ediyor. Tarikat, insanları kurtarmaya geldiklerini, insanların kendi içindeki 'tanrıyı' keşfetmelerini sağlamaya çalıştıklarını iddia ediyor. Mesajlarını ise dünyaya medyumlar aracılığıyla kitle iletişim araçlarını kullanarak iletiyorlar ve dünya çapında bu yolla örgütlenmeye gidiyorlar. Bilinen terör örgütlerinin dışında gücü bulunan bir organizasyon ağının mevcut olduğu yolundaki korkunç iddia, dünya barışının içinde bulunduğu yeni bir tehlikeyi gündeme getiriyor.

Babil ile aynı sonu paylaştı

Kamikaze saldırılarının ardından, yerle bir olan Dünya Ticaret Merkezi, hemen her ulustan on binlerce insanı barındırıyordu. İkiz kuleler hem bu yönüyle hem de akibetiyle efsanevi Babil kulesine benzetiliyor.

İncil'de, Vahiy 18'de yer alan ve Babil'in yanışını anlatan sözler, akla 'Kutsal kitapta yer alan Babil kulesi, Ticaret Merkezi'nin ikiz kuleleri mi?' sorusunu getiriyor. Amerika'ya düzenlenen saldırının da, tıpkı Babil'in yanışı gibi bir saatte gerçekleştiğinin altı çiziliyor. İşte ilginç bölümler:

"Ve kendisiyle zina ve sefahat etmiş olan Dünya'nın kralları, onun yanmasını, dumanını gördükleri zaman, onun eziyetinin korkusundan uzakta durup; 'Vay, vay, büyük şehir, kuvvetli şehir, Babil! Çünkü senin hükmün bir saatte geldi' diyerek onun hakkında ağlayacaklar ve dövünecekler. Ve Dünya'nın tüccarı onun hakkında ağlarlar ve matem ederler."

Akşam Gazetesi 15/9/2001