Çok Alametler Belirdi

Küresel ısınmanın yaratacağı felaket senaryolarına, bir yenisi daha eklendi. Gulf Stream sıcak su akıntısının duracağını belirten Amerikalı bilimadamı, iki sonuca vardı.

Biri, akıntının kesilmesiyle Avrupa, buzul çağına girecek. Diğeri, denizdeki planktonlar yok olursa, balıklar ve insanlar dahil beslenme zinciri darbe yiyecek.

Dünya, büyük bir hızla sona mı yaklaşıyor?

Geçen ayın başında İngiliz bilim dergisi Nature'de yayımlanan bir rapor, bütün Dünya'yı hayrete düşürmüş; "En kötü kâbuslarımız gerçek oluyor" dedirtmişti. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bu rapor, küresel ısınmanın etkisiyle Dünya'nın, gelecek 50 yıl içinde yaklaşık 11 derece ısınacağını ortaya koymuştu.

Nature dergisi, bu raporun ardından felaketin, yanıbaşımızda yani Avrupa'da gerçekleşeceğini söyleyen ikinci bir raporu daha okuyucularıyla paylaştı. Amerika'nın Oregon Eyalet Üniversitesi'nden Andreas Schmittner, İngiliz bilimadamlarının vardığı bulguları da dikkate alarak inanılmaz bir araştırmaya imza attı.

Schmitter, 11 derecelik bu inanılmaz sıcaklık değişiminin de etkisiyle, Kuzey Kutbu'ndaki buzulların eriyeceğini ve eriyen buzların, Kuzey Avrupa'nın daha ılıman bir iklime sahip olmasını sağlayan Gulf Stream Sıcak Su Akıntısı'nın (Kuzey Atlantik Akıntısı), durmasına sebep olabileceğini söyledi.

En korkunç felaket senaryolarında yer alabilecek bu bulgu; yani Gulf Stream'in tamamen durması, Dünya'yı, geri dönülmez bir yola sokabilir. Dünya'nın kuzey yarıküresinin, yeni bir buz devrine girmesine sebep olabilir.

Gulf Stream, Meksika Körfezi'nden, Atlantik Okyanusu'nu geçerek Kuzey Avrupa'ya ulaşıyor. Ve başta İngiltere, İrlanda, Fransa'nın kuzey bölümü, Belçika, Hollanda ve Almanya'nın iklimlerinin ılımanlaşmasını sağlıyor. Gulf Stream olmadan bu ülkelerin tamamı, konumları gereği dondurucu havayla ve çok sert kışlarla karşı karşıya kalacak.

Beslenme Zinciri Felaketi


Schmitter'in araştırması, başka bir detayı da ortaya koydu. Gulf Stream'in etkisiyle okyanus boyunca taşınan planktonlar (Suyun hareketiyle pasif olarak sürüklenen küçük canlılar), yani beslenme zincirinin ilk halkaları, yok olmuş olacak. Ve başta bu planktonlarla beslenen balıklar olmak üzere bütün beslenme halkası zarar görecek.

Schmitter:

"Planktonların yok olması, ölümcül bir zarar verecektir" diyor.

Schmitter, bilgisayar programında Gulf Stream'in yok olmasının ardından planktonları,n 500 yılda yok olmasını inceledi. Bu süre zarfında planktonların, yüzde 80'lik bölümü yok olacak. Taşıma bandı yüklenmiş torbalar gibi akıntıyla aktarılan bu canlıların yok olması da, onlarla beslenen canlıların besinsiz kalmasına sebep olacak. Bu da, besin zincirinin önemli halkası insanları etkileyecek.

sabah.com 05/04/05