yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Dünyamız/ Bilim ve Teknoloji/ Nanoteknoloji/ Bazı Temel Kavramlar

BAZI TEMEL KAVRAMLAR

fiber optik nedir, nanoteknoloji kavramları nelerdir

İmplant:

Kelime anlamı olarak vücut içerisine ve canlı dokulara cansız maddelerin yerleştirilmesidir. Dental implantlar; eksik olan bir veya birkaç dişin, fonksiyon ve estetiğini iade etmek için, çene kemiğine açılan yuvaya yerleştirilen, titanyum esaslı vida şeklindeki yapılardır.  

Fiber Optik:

Temelde bir sinyali iletmek için elektrik yerine, ışığı kullanan bir iletim aracıdır.

Optik fiberler, saf camdan yapılan, saç teli kalınlığında, uzun ipliklerdir. Bu fiberler, yansıtıcı bir kılıfın içine doldurulur, böylece ışık fiberlerin içine hapsedilir. Kablonun en dışı ise koruyucu bir kılıfla kaplanır. İçinde, saf cam bulunan ve dışı tamamen yansıtıcı bir yüzeyle kaplı olan kablo, ışığı soğurmaz ve idealde kayıpsız iletilmesini sağlar.

Fiber optik
, ışığı iletmede çok etkili bir malzemedir. Lazer ışınlarının, fiber optik kablosundan geçirilmesiyle elde edilen iletişim imkânları, normal malzemeden yapılmış kablolara göre olağanüstü bir artış gösterir. Öyle ki, saç teli kalınlığında 100 tane fiber optik kablonun, yan yana getirilmesiyle oluşan kablo kesitinden 40.000 ayrı ses kanalı geçirilebilmektedir.

İki tip Fiber Optik vardır:

1- Single Mode Fiber (Tek Hatlı Fiberler): Yolculuk eden ışığın tümü, tek bir yol üzerinde hareket etmektedir. En yüksek kapasitedeki bilgiyi, Çok Hatlı Fiberden daha iyi iletirler. Çünkü sinyali yayılmaz ve kabuğa çarparak ilerlemez.
2-  Multi Mode Fiber (Çok Hatlı Fiberler): Yolculuk eden ışık, çoklu yol üzerinden hareket etmektedir. Data alma ve gönderme,  Single Mode Fiber'e göre daha yavaş ve kısa mesafelidir.

Düşük sinyal kayıpları nedeniyle, fiber ile bakır kablolara göre daha yüksek hızlarda ve çok daha uzun mesafelerde veri aktarımı mümkündür. Bu mesafe, kuvvetlendirici kullanılmadan 2 kilometreye kadar çıkabilir. Bakır kablolarda bu mesafe 100m ile sınırlıdır. Kayıpları düşüktür.

Fiber
'in hafif ve ince yapısı dolayisiyle, bakır kablo kullanmanın zor olduğu ortamlarda kullanıma elverişlidir. Fiber Optik kablolar birbirlerini manyetik olarak etkilemez. Bütün bunlar, fiber'in önemli özellikleri olmakla beraber, fiber'in en önemli özelliği elektromanyetik alanlardan hiç etkilenmemesidir. Çünkü fiber kablodan elektrik değil, ışık aktarılır. Daha esnektirler.

Fiber,
iletken olmadığı için elektriksel yalıtımın zorunlu olduğu yerlerde kullanılabilir. Binalar arasında, toprak hattındaki fark problemi, fiber için sorun değildir. Fiber, kimyasal fabrikalar, askeri üsler gibi; küçük bir elektrik akımının patlamaya neden olabileceği ortamlar için de idealdir.
Diğer kabloların aksine, fiber bir kablodan bilgi çalmak çok daha zordur.

Biyoinformatik:

Biyolojik bilgilerin yaratılması ve saklanması için veritabanlarının oluşturulmasıdır. Bu konudaki çalışmaların çoğu, biyolojik verilerin analizi ile ilgilidir. Artan sayıdaki projelerde, biyolojik bilgilerin organizasyonu gerekmektedir. Bu alanda oluşturulan veritabanlarının büyük bir kısmını nükleik asitler oluşturmaktadır. 

Lazer:

Fotonları uyumlu bir hüzme şeklinde oluşturan optik kaynaktır. Lazerin temeli, atom veya molekül enerji düzeyleri arasındaki, elektron geçişlerine dayanmaktadır.    

Fotonik
Kristal:

Belli aralıktaki frekansları geçirmeyecek biçimde üretilmiş kristallerdir. Kusurlu kristal de ise yasak frekanstaki ışık, kristalin kusurlu kesiminde hapsedilir ve başka bir yere hareket edemez. Hapsolunan ışık, minyatür bir lazer ya da Fotonik anahtar için bir temel oluşturur. 

Doğal Fiber Optikler:

Rossella Racovitzae adlı su süngeri bitkisi, insanoğlunun en yeni teknolojilerde kullandığı fiber optikten yapılmış uzantılara sahiptir.

Antartika kıyılarının derinliklerinde yaşayan bu sünger türü, fotosentez yapmak için, ihtiyacı olan ışığı, fiber optikten yapılmış olan, diken şekilli uzantıları sayesinde kolayca toplamakta ve çevresi için de bir ışık kaynağı olmaktadır. Bu sayede, hem kendisi hem de bu süngerin ışık toplama yeteneğinden faydalanan başka canlılar, hayatta kalabilmektedir. Aynı ortamda yaşayan tek hücreli yosunlar da bu süngere yapışmakta ve yaşamları için gereken ışığı elde etmektedirler.

Antartika kıyılarının, 100 ila 200 metre derinliklerinde, kalın buz kütlelerinin altında, neredeyse zifiri karanlık denebilecek bir ortamda yaşayan bir canlı için, güneş ışığını yakalamak, canlının hayatını sürdürebilmesi açısından son derece büyük bir önem taşır. Canlıya bu yeteneği sağlayan; ışığı en etkili şekilde toplayan fiber optik donanımının, Yaratıcı tarafından hediye edilmesidir.

Kök Hücre:

Farklı hücre tiplerine dönüşebilme potansiyeline ve kendisini yenileyebilme gücüne sahip olan hücrelere kök hücre denir. Vücudumuzdaki kas, cilt, karaciğer hücreleri gibi hücrelerin, belli bir hedefi var ve bölündüklerinde yine kendileri gibi bir hücre oluşturuyorlar. Yani karaciğer hücresi bölününce, yeni bir karaciğer hücresi oluşuyor.

Bundan farklı olarak, kök hücrelerin bu şekilde belirlenmiş bir görevleri yoktur. Aldıkları sinyale göre farklı hücre türlerine dönüşüyorlar. Bunu kontrol eden unsurlar, genlerdir. Bir kök hücresinin, hangi hücreye dönüşeceğini, hücre çekirdeğindeki genler belirlemektedir. Diğer hücreler ölünce veya hasar görünce, kök hücreler, hangi hücre türüne ihtiyaç varsa, o hücreye dönüşüyorlar. Bu işlem sırasında, bazı genler daha aktif hale gelirken, bazıları da baskılanmaktadır. Kendisini yenileme gücüne sahip olan kök hücreler, bir bakıma diğer hücre türleri için zengin bir kaynak görevi üstlenmektedirler.

Kök hücreler vücudumuzda bütün dokuları ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Henüz farklılaşmamış olan bu hücreler, sürekli bölünebilme ve kendini yenileme, organ ve dokulara dönüşebilme yeteneğine sahiptir. Bu özellikleri bakımından kök hücreler; kanser, sinir sistemi hastalıkları ve hasarları, metabolik hastalıklar, organ yetmezlikleri, romatizmal hastalıklar, kalp hastalıkları, kemik hastalıkları ve daha birçok alanda kullanıma sahiptirler. Günümüzde bu hastalıkların bazılarının tedavisinde organ veya doku nakilleri yapılmaktadır.

Aysel Kargıoğlu
yaklasansaat.com

12/2006

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat