yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar
  theapproachinghour, english website
kuranı anlamak için arapça


tasavvuf felsefesi, kuran islamı, radikalizm islam değil hastalıktır

YAKLAŞAN SAAT'TE BEKLENEN MEHDİ DEĞİL İSA'DIR, mehdiyet felsefesi

 

Haberler/...

Bal ve Su Karışımı Hastane Enfeksiyonlarına ve Ölümcül Bakterilere Karşı Güçlü Bir Silahtır

Bazı basit şeyler, sağlık için büyük önem taşımaktadır. Tıpkı İngiltere'den bilim adamlarının idrar yolu enfeksiyonlarıyla ilgili yeni keşfettiği bir durum gibi: Bal ve sudan oluşan basit karışımın, sonda takılı yatan hastalardaki idrar yolu enfeksiyonu(İYE) için oldukça etkili bir çözüm yolu olduğu fark edildi. Bu sondalarda birçok tehlikeli bakteri türü bulunmaktadır.

Arı özü ve temiz sudan oluşan basit bir karışım, sonda tüpünün iç plastik yüzeylerindeki ölümcül bakterilerle mücadelede yardımcı olabilir. Bu karışım, çeşitli zaman aralıklarıyla sonda tüpünün içine püskürtülerek yüzeye yapışan ve kaldırılması zor olan bakteri tabakasını yok edebilir. Böylelikle hasta bu bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlara karşı korunabilir.

Uzun zamandır gerçek balın doğal bir antiseptik olduğu bilinmektedir. Bal, halk tıbbında da yanıklarda, kesiklerde kullanılmakta; enfeksiyonları önlemek ya da tedavi etmek amacıyla evlerde lapa şeklinde hazırlanmaktadır.
Birçok hastalıkta, tıbbi kullanıma uygun olan balların daha etkili olduğu birçok kez kanıtlanmıştır. Dr. Bashir Lwaleed ve Southampton'dan ekip arkadaşlarının yeni araştırmasına göre tıbbi bal, E.coli ve Proteus mirabilis adlı iki yaygın bakteri türünden kaynaklanan ve hastanede yatan hastalarda vebaya kadar sebep olacak hastalıkları önleyebilmede oldukça etkilidir.

Dr. Lwaleed'in açıklamaları şöyle:
"Şu an balın tam olarak nasıl çalıştığını ve bir antibakteriyel olarak nasıl etki gösterdiğini bilemiyoruz. İdrar torbasında balın nasıl tolere edildiğini de anlayabilmiş değiliz. Öncelikli amacımız, balın etki mekanizmasını anlayabilmek."

BAL VE SU KARIŞIMI: ENFEKSİYONLARA KARŞI GÜÇLÜ BİR SİLAH OLABİLİR

Journal of Clinical Pathology'da yayınlanan çalışmada, balın, E.coli ve Proteus mirabilis adlı iki farklı bakteri türünün üzerindeki etkisi incelendi. Bu iki bakteri türü de bilim çevrelerince biyofilm olarak adlandırılan kümeler halinde yaşıyor. Yaygın bir şekilde pıhtılaşan bakteri enfeksiyonunun kökünü kurutmak oldukça zor. Kabaca %3,3'lük düşük yoğunluklu bir manuka balı ve su karışımı, biyofilmdeki bakteri popülasyonunu silip süpürüyor ve yüzeylerde bakterilerin tutunmasını önlüyor. Böylece sonda tüpünün içi temiz ve steril kalıyor.

Manuka balı, Yeni Zelanda ve Avustralya'daki manuka ağaçlarından beslenen arılar tarafından üretilmektedir. Özellikle manuka balının bakterilerle savaştığı iddia edilse de, Dr. Lwaleed ve ekip arkadaşları, tüm bal çeşitlerinin bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonları tedavi etmede etkili olduğunun altını çiziyor.

Alanında uzman olan Prof. Dame N. Cullum, bu araştırmanın başlangıç seviyesi bir çalışma olduğunu, idrar torbasında herhangi bir iritasyon ya da başka yan etkilerin olup olmadığının daha çok araştırılması gerektiğini belirtti.

2011 yılında Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine'da yayınlana bir başka çalışmada da, diğer birçok bal çeşidi gibi manuka balının da antibakteriyel özellikte olduğu belirtildi.

Balın içerisinde enzimatik şekilde üretilen hidrojen peroksite rastlandı. Hidrojen peroksit, balın düşük pH'ı ile bir araya gelince, bal doğal bir bakteri öldürücü ve bağışıklık sistemini düzenleyen bir besin oluyor. 

Güncelleme: 12/01/2017
Kaynak: Ethan A. Huff, "Honey and water mixture may be a powerful weapon against hospital infections and deadly superbugs", naturalnews.com, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 14/10/2016


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat